EKZÉM: DRUHY, PŘÍČINY VZNIKU A LÉČBA

Svědivá, zanícená a suchá pokožka? Viníkem může být ekzém. Toto rozšířené zánětlivé onemocnění neobchází ani ty, kteří o pokožku dobře pečují.


EKZÉM: DRUHY, PŘÍČINY VZNIKU A LÉČBA

EKZÉM - CO TO JE A PROČ VZNIKÁ?

Ekzém je kožní onemocnění, které se vyskytuje v několika různých variantách. Všechny spojuje zanícená, podrážděná a svědivá pokožka.

Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění, které není infekční. Znamená to, že se nepřenáší z jednoho člověka na druhého. Může mít alergický nebo nealergický původ.

Na pleti světlejší barvy se obvykle projevuje ve formě červených skvrn, na tmavší pokožce mohou zanícené oblasti vypadat purpurově nebo šedě. Kůže velmi svědí, je suchá a popraskaná.

Na těchto skvrnách (ložiskách) se často vyskytují strupy nebo puchýřky. Pokud se podrážděná a zanícená kůže neléčí, dokáže časem ztluštět a trvale změnit barvu.

U lidí s neléčeným ekzémem se navíc mohou začít projevovat příznaky stafylokokové kožní infekce. Tato bakterie se přirozeně vyskytuje na kůži každého z nás. V místech postižených ekzémem může způsobit mokvání či vznik puchýřů.

Přesné příčiny vzniku ekzému nejsou známy. Za ty nejčastější se považuje genetická predispozice, alergeny, kontakt s agresivními chemikáliemi, stres a nedostatek spánku. Riziko ekzému může zvyšovat i cukrovka I. typu.


DRUHY EKZÉMŮ

Existuje celá řada ekzémů, které mají odlišné příčiny vzniku. Podívejme se detailněji na ty, které se u lidí vyskytují nejčastěji.

ATOPICKÝ EKZÉM – ATOPICKÁ DERMATITIDA

Atopický ekzém je nejrozšířenějším druhem ekzému. Obvykle vzniká už v dětském věku, ale zpozorovat jej můžeme iv dospělosti. Atopická dermatitida je dlouhotrvající (chronická) a má sklon k pravidelnému vzplanutí.

Může být doprovázena astmatem nebo sennou rýmou. U některých lidí periodicky vzplane a poté na určitou dobu (dokonce i na několik let) zcela zmizí.

Zdravá pokožka pomáhá udržet svoji hydrataci a chrání tělo před bakteriemi, dráždivými látkami a alergeny. Atopický ekzém souvisí s geny, které ovlivňuje schopnost pokožky poskytovat tuto ochranu.

Kvůli tomu může být pokožka negativně ovlivněna environmentálními faktory, dráždivými látkami a alergeny. Při atopickém ekzému vzniká zarudnutí, podráždění, svědění, kůže se loupe a hrubne.

Primárním rizikovým faktorem atopické dermatitidy je osobní nebo rodinná anamnéza ekzému, alergie, senné rýmy nebo astmatu. Za příznaky může stát i užívání některých léků a doplňků stravy.


KONTAKTNÍ EKZÉM – ALERGICKÁ DERMATITIDA

Kontaktní nebo alergická dermatitida je typ ekzému, který vzniká po kontaktu s určitou látkou – alergenem. Kontaktní ekzém obvykle odezní nebo zcela zmizí, když se jeho příčina objeví a odstraní.

Kontaktní dermatitida způsobuje, že kůže svědí, je poseta puchýři, vysušená a popraskaná. Tato reakce obvykle přichází během několika hodin nebo dní po vystavení se alergenu.

Příznaky mohou postihnout jakoukoli část těla, nejčastěji se objevují na rukou a na tváři. Příčinou vzniku kontaktního ekzému může být buď alergen, nebo dráždivá látka.

Alergen (například pyl, roztoči, potravina) ovlivňuje imunitní systém. Ten ovlivňuje funkce kůže, což vytváří typické příznaky ekzému.

Dráždivá látka (parfémované mýdlo, složka krému na obličej apod.), přímo poškozuje vnější vrstvu pokožky. To rovněž vede ke svědění, zarudnutí a vysušování kůže.

Kontaktní dermatitida může vzniknout v každém věku. Objevit se může i po použití přípravku, na které je tvoje kůže zvyklá již celá léta. Ekzém může vyvolat právě dlouhodobé vystavování kůže látce, která má potenciál ji podráždit

SEBOROICKÁ DERMATITIDA

Seboroická dermatitida (seborea) je zánětlivé onemocnění kůže, které rovněž patří mezi často se vyskytující ekzémy. Postihuje části těla o vysoké hustotě mazových žláz, zejména na pokožce hlavy a na obličeji.

Seborea se nejčastěji vyskytuje u dětí ve věku do 3 měsíců – tehdy mluvíme o novorozenecké seboroické dermatitidě. Onemocnění ale může vypuknout kdykoli během života, zejména během dospívání.

Ekzém ve vlasech se projevuje zarudlými vyrážkami, které jsou často pokryty bílými až nažloutlými šupinami. Jelikož se často vyskytuje na pokožce hlavy, zpočátku si ji lze splést s lupy.

Na rozdíl od lupů jsou šupinky kůže větší, doprovází je silné svědění a zarudnutí. Vyrážky se šupinami jsou většinou mastné a v horším případě štípou. Příznaky může zhoršit stres, změny počasí a teploty nebo stravování.

Příčina vzniku tohoto onemocnění není jasná, nezpůsobuje jej však nedostatečná hygiena. Dermatolog může předepsat přípravky ke zmírnění příznaků.


NUMULÁRNÍ DERMATITIDA

Numulární dermatitida je charakteristická tvorbou ostře ohraničených, oválných nebo kulatých ložisek o průměru do 5 cm. Toto onemocnění se vyskytuje zejména u starších pacientů, ale není vzácností ani u dětí.

Ložiska jsou svědivá, mohou být vysušená nebo mokvající. Numulární ekzém se často objevuje po poranění kůže, jako je popálenina, odřenina nebo kousnutí hmyzem. Skvrny v tomto případě na kůži zůstávají několik týdnů až měsíců.

Numulární ekzém se vyskytuje častěji u mužů než u žen. Muži mají obvykle první epizodu ve věku 55 až 65 let. Ženy se s tímto onemocněním častěji setkávají v dětství a v dospívání.

Není známa žádná příčina vzniku numulárního ekzému. Mnoho lidí s tímto onemocněním má však v osobní nebo rodinné anamnéze alergie, astma nebo jiné druhy ekzému, zejména atopický ekzém.


SOLÁRNÍ DERMATITIDA

Solární dermatitida je známá spíše jako spálení kůže od slunce. Jedná se o akutní nebo chronickou zánětlivou reakci, kterou vyvolává UV záření. Poškození kůže sluncem vede k zánětu, vysušení kůže, pálení a štípání.

V horších případech vznikají na spáleném místě puchýře. Pokožka je mimořádně citlivá na dotek. Příznaky se vyskytují na místě, které bylo vystaveno slunečnímu záření a obvykle vymizí do několika dní až týdnů.

Zatímco ostatní druhy ekzému obvykle dobře reagují na slunění, solární dermatitida se s pobytem na slunci zhoršuje. Nejčastěji jí trpí dospělí lidé, kteří tráví dlouhou dobu na přímém slunci – dělníci, farmáři, sportovci a podobně.


FOTOALERGICKÁ DERMATITIDA

Fotokontaktní dermatitida je toxická nebo alergická reakce, která se může vyskytnout při aplikaci určitých chemikálií na pokožku a následném vystavení slunci. Nejčastěji vzniká interakcí mezi UV zářením a jednou nebo více z těchto látek:

  • Některé opalovací krémy,

  • například s obsahem oxybenzonu nebo cinamátů,

  • výrobky z černouhelného dehtu,

  • vůně, například pižmo,

  • insekticidy

  • a dezinfekční prostředky..


FOTOALERGICKÁ KONTAKTNÍ DERMATITIDA

Fotoalergická kontaktní dermatitida je druh ekzému, který vzniká po užití nějakého léku a následném vystavení kůže slunečnímu záření. Kůže ovlivněná léčivem reaguje přehnaně, tvoří se na ní svědící, oteklá a bolestivá ložiska.

DYSHIDROTICKÁ DERMATITIDA

Dyshidroitický ekzém nebo dishidróza je druh ekzému, který se vyskytuje na rukou, prstech a chodidlech. Nejčastěji má podobu hrbolků nebo puchýřů, které mohou být naplněny tekutinou a výrazně svědí.

Nejčastěji se objevuje u lidí, kteří jsou obzvlášť citliví na kovy (prsteny z kobaltu nebo niklu), určité složky kosmetických přípravků nebo na některé léky.

Stres může být dalším spouštěčem dyshidrotického ekzému, stejně jako změny počasí. Někteří lidé zažijí vzplanutí ekzému, když je horko a vlhko, zatímco u jiných příznaky nastoupí, když teplota klesne a ochladí se.

PERIORÁLNÍ DERMATITIDA

Periorální dermatitida se někdy nazývá také „nemoc letušek” podle prvního výskytu. Postihuje zejména mladé ženy do 30 let. Vyskytuje se na tváři, zejména v okolí úst nebo jako ekzém na nose.

Vzhledem připomíná běžné zarudnutí citlivé pleti, později se projevuje výskytem růžově zbarvených pupínků, které jsou bolestivé a svědivé. Recidiva je velmi častá, onemocnění se zvykne vracet v krátkých intervalech.

Jako u jiných typů ekzému, ani zde není příčina vzniku jednoznačná. Byl však zjištěn určitý souvislost mezi používáním pleťových krémů s obsahem kortikoidů a výskytem onemocnění.

LÉČBA A PREVENCE EKZÉMU

V případě vzniku ekzému mohou pomoci volně dostupné léky, často v podobě topických krémů a mastí. Kožní onemocnění včetně ekzému si zaslouží pozornost lékaře, pokud si s nimi nedokážeš poradit malými změnami péče o pleť.

Dermatologovi důkladně popiš své problémy a vzpomeň i faktory, o kterých si myslíš, že ekzém vyvolaly nebo zhoršily. Před návštěvou zjistí, zda má problém s ekzémem i někdo v rodině. Lékař se na to bude ptát.

Po potvrzení atopického ekzému nejsou potřebné další testy. Lékař stanoví diagnózu přezkoumáním postiženého místa na kůži.

Doporučit ti může několik prostředků léčby. První možností jsou uklidňující a léčivé krémy na ekzém na předpis, například s obsahem kortikoidů nebo inhibitorů kalcineurinu, které působí přímo na imunitní systém.

Možností jsou také antibiotické léky. Antibiotika může lékař předepsat ve formě masti, v případě těžké kožní infekce i v tabletách. Pokud je ekzém opravdu závažný, lékař může doporučit užívání ústně podávaných kortikoidů.

Při používání předepsaných léků se vždy řiďte pokyny lékaře. Nepřekračuj doporučené dávkování a způsob použití, abys předešel vedlejším účinkům.

Vhodnou součástí léčby pro některé lidi je i psychologické poradenství. Pomůže nejen těm, u kterých je jednou z příčin ekzému stres, ale také lidem, kteří mají opačnou zkušenost.

Kožní onemocnění může být příčinou duševní nepohody, snižovat sebevědomí, vyvolávat stres či úzkost. Pokud se tyto příznaky týkají i tebe, neboj se vyhledat pomoc, kterou potřebuješ.

Atopický ekzém je chronické onemocnění. Z toho vyplývá, že se často vrátí i v případě, že je léčba úspěšná. Pravidelné návštěvy lékaře a správná péče o pokožku ale dokáže ulevit od většiny příznaků.

JAK SE STARAT O KŮŽKU S EKZÉMEM

Následující tipy ti mohou pomoci předcházet vzplanutí ekzému a ulevit od nepříjemných příznaků:


  • Hydratuj svoji pokožku nejméně dvakrát denně. Krémy na ekzém, masti a pleťové vody zabraňují vysoušení a podporují přirozené funkce kožní bariéry.

  • Pokus se identifikovat a vyhnout se věcem, které ekzém zhoršují. Kožní reakci může vyvolat nadměrné pocení, stres, agresivní mýdla, prach, roztoči a pyl.

  • U dětí se ekzém může projevit po konzumaci určitých potravin, včetně vajec, mléka, sóji a pšenice. Promluv si s dětským lékařem o možných potravinových alergiích.

  • Zkrať své koupele nebo sprchy. Dlouhé máčení se v horké vodě pokožku vysušuje, a to zejména během zimních měsíců. Hydratační krém použij vždy po sprchování.

  • Používej pouze jemné šampony a mýdla s jednoduchým složením. Parfémovaná a antibakteriální mýdla mohou odstranit více přírodních olejů a tím nadměrně vysušit pokožku.

  • Po koupeli se osuš velmi opatrně. Drhnutí se ručníkem může kůži ještě více podráždit a poškodit.

  • Upřednostni jemné, přírodní materiály oblečení. Svetr, který doslova kouše, poškodí oslabenou pokožku a může zhoršit projevy ekzému.

  • Ekzém neškrab, nepoužívej peelingy ani jinak neodstraňuj suchou kůži na postiženém místě.


KRÉMY NA EKZÉM

Hydratační krém nebo mast na atopický ekzém se postará o zjemnění a hydrataci pokožky. Používat bys jej měl během vzplanutí ekzému i v období, kdy kůže není zanícená. Volně dostupná je například rybí mast na ekzém, konopná mast, ichtyolová mast nebo zinková mast na ekzém.

MAST NA EKZÉM S KORTIKOIDY

K ošetření závažných ložisek ekzému se používají masti na ekzém s kortikoidy. Ty se používají pro své protizánětlivé vlastnosti. Masti a pasty s nižší koncentrací jsou volně dostupné v lékárně, účinnější přípravky předepisuje dermatolog.

MÝDLO NA EKZÉM

Pro suchou a citlivou pokožku jsou vhodné jemné čisticí přípravky. Vyber si správné mýdlo na ekzém, které nezhorší ani vzplanutí ekzému na rukou při častém používání.


Přečti si také

try to find your
inner balance